EKSPERTİZ TESTLERİ

YANAL KAYMA TESTİ

Yanal kayma testi özellikle 2. el araç alım satımlarında önemli görev üstlenen oto ekspertizlerin vazgeçilmez testlerinden biridir. Yanal kayma testi ile aracın rot ayarlarının fabrika değerleri ile kıyaslanması sağlanmaktadır. Yanal kayma testleri yanal kayma test cihazı ile aracın düz bir platforma çıkarılması ve araç üzerinde yapılan testler sonucunda monitöre yansıyan sonuçların değerlendirilmesi ile gerçekleşir.

SÜSPANSİYON TESTİ

Süspansiyon testinde asıl kontrolü yapılanlar amortisörler, yaylar, aracın ağırlığı, tekerleklerin çekiş güçleri, tekerleklerin ayrı ayrı ağırlıkları, salıncak ve viraj demiri olarak söylenebilir. Görüldüğü gibi süspansiyon testinden çıkan sonuçlar ile birçok konuda yorum sahibi olmak da mümkün olacaktır.

MOTOR MEKANİK TESTİ

Araç lifte kaldırılır. Alt kısmı bilirkişiler tarafından incelenir. Aracın alt kısmından bir darbeye maruz kalıp kalmadığı, ön takımında bir problem olup olmadığı kontrol edilir.
Aracın yağ ve egsoz kaçakları tespit edilerek ileride oluşabilecek  sorunlar sizlere bildirilir.

KAPORTA BOYA TESTİ

Aracın kaportasında, çamurluklarında, kaput, bagaj ve tavanında tadilat, boya, lokal boya yada değiştirilmiş parça olup olmadığına bakılarak bu bilgilerden yola çıkarak aracın geçmişinde kaza yada tamirat görüp görmdiğini anlamamıza yarar.

FREN TESTİ

Fren pedalı sertleşene kadar pompalanır ve basınç korunur. Debriyaj pedalına basılır ve motor çalıştırılır. Freni pedalı yavaşça düşmeye başlayacaktır, bu araç fren sisteminin doğru çalıştığını gösterir. Eğer pedal düşmeye devam ediyorsa fren hidroliği değişimi gerekebilir. Fren basıncın korunur ve el freni kontrolüne geçilir. El freni indirilir ve ön paneldeki ilgili lambanın söndüğü kontrol edilir. Açık kalırsa fren hidroliği seviyesinin düşük olabileceğini veya fren balatalarının takılabileceğini gösterir

DYNO TESTİ

DYNO testi gelişmiş dinamometre test cihazlarıyla yapılan, aracın o anki motor performansını oransal veri ölçülüp yormlandığı ve raporlandığı testtir. Yaptığı ölçüm ile motorun o anki ürettiği torku ve beygiri hesaplayarak güç kayıplarınıda raporlar. Bu test sadece aracın ürettiği gücü ölçer. Dyno testi ile motordn aktarılan gücün tekerlere nekadar üretildiği konusunda fikir sunulmuş olur.